Zaproszenie na konferencję

Katedra Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza do udziału w konferencji pt:

Między ładem i chaosem: Złudzenia akademickiej obiektywności

26-27 października 2015, Olsztyn

Szanowni Państwo,

Z okazji dwudziestolecia działalności naszej katedry, ale przede wszystkim dlatego, że uwielbiamy badania i nauczanie, a także dyskusje na ich temat, z przyjemnością pragniemy Państwa zaprosić do udziału w konferencji „Między ładem i chaosem: złudzenia akademickiej obiektywności”, która odbędzie się w dniach 26-27 października 2015 roku, na Wydziale Humanistycznym naszego uniwersytetu. Wydarzeniu będzie towarzyszyła konferencja „Starzy mistrzowie w nowych interpretacjach” poświęcona kulturze i literaturze, zorganizowana przez naszych doktorantów i magistrantów.

Celem konferencji jest omówienie kwestii wiążących się z obecnym stanem i perspektywami filologii angielskiej, jak również promocja badań teoretycznych i praktycznych w obrębie tej dziedziny. Mamy nadzieję, że nasze zaproszenie przyjmą autorzy reprezentujący rozmaite dyscypliny naukowe, które są ujmowane w programach nauczania filologii angielskiej, np. praktyczna nauka języka, językoznawstwo, literatura, studia nad przekładem, kulturoznawstwo, filmoznawstwo i medioznawstwo, sztuka, historia, polityka i sprawy międzynarodowe, itd. Nieco prowokacyjny tytuł naszej konferencji odnosi się do badawczych i pedagogicznych paradoksów, jakie wiążą się z funkcjonowaniem różnych domen wiedzy w kontekście interdyscyplinarnego ideału i bardziej przyziemnych aspektów codziennego życia akademickiego i pozauczelnianego.

Chociaż interesują nas przede wszystkim dylematy filologów, niemniej jednak zachęcamy Państwa do szerszej refleksji nad tym, w jaki sposób uprawiamy i utrwalamy krytyczne myślenie o kulturach i społeczeństwach w naszych badaniach i nauczaniu. Ponadto, biorąc pod uwagę to, co dzieje się w świecie akademii tu i teraz, proponujemy rozważenie następujących, naszym zdaniem istotnych pytań: czy niedofinansowane, niedoceniane, politycznie podzielone uniwersytety mogą i powinny oferować przestrzeń, w której wytwarza się i upowszechnia nowe, autentycznie radykalne pomysły i typy wiedzy? Czy ich rosnąca zależność od polityki nastawionej na zysk ograniczy akademicką wolność? Czy pozostaną mądre, zaangażowane, ważne dla życia poza murami uczelni?

Mamy nadzieję, że wstępne, ogólne sugestie i idee, które proponujemy poniżej, zainspirują Państwa do bardziej sprecyzowanych przemyśleń.

• Rola języka w badaniach naukowych i komunikacji naukowej
  • Struktura języka a struktura wiedzy
  • Konstrukcja znaczenia w dyskursie akademickim a popularnym

Literatura

• Rzeczywistość a fikcja, albo ile jest życia w martwych (?) tekstach literackich
  • Jak uczyć literatury i nie zwariować
  • Zerwać z kanonem… czy może nie?

Film, media (społecznościowe)

• Tak wiele danych, tak mało czasu
  • Pozorna demokratyzacja opinii, fachowej wiedzy
  • Wciąż ulotna natura „nowych” mediów

Przekład

• Nakładające się na siebie taksonomie
  • Czy uczenie i ocena przekładu mogą być obiektywne?
  • Teoria czy praktyka przekładu: teoretyczne złudzenia, praktyczne szaleństwo

Polityka

• Brzemię osobistych predylekcji
  • Centrum, margines, „nigdzie”
  • Lewica czy prawica? Szukanie równowagi czy pomijanie „lewych” populacji, którym odmawia się prawa głosu

Gorąco namawiamy Państwa do rozszerzenia tej listy zagadnień.

Wykłady plenarne na naszej konferencji wygłoszą m.in.:

prof. dr hab. Henryk Kardela

Języki konferencji to angielski i polski. Czas wystąpienia nie powinien przekroczyć 20 minut; na dyskusję przeznaczamy 10 minut. Prosimy o przesyłanie propozycji wystąpień w formie abstraktów, nie dłuższych niż 150 słów, do 10 maja 2015 r., na następujący adres:

objectivity2015@gmail.com

O przyjęciu/nieprzyjęciu zgłoszenia poinformujemy Państwa do 24 maja 2015 r.

Opłata konferencyjna wynosi 350 złotych i pokrywa ona koszty materiałów konferencyjnych,

przerw kawowych, lunchu, bankietu oraz publikacji tomu pokonferencyjnego; nie pokrywa kosztów zakwaterowania. Opłatę należy uiścić do 15 września 2015 r. Szczegóły dotyczące konta UWM zostaną podane w naszym następnym cyrkularzu.

Serdecznie zapraszamy,

Organizatorzy konferencji