Profesor Zoltán Kövecses doktorem honoris causa UJK

Z dumą informujemy, że 24 marca 2017 roku o godzinie 12.00 odbędzie się uroczystość nadania Panu Profesorowi Zoltánowi Kövecsesowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zoltán Kövecses to wybitny językoznawca kognitywista, profesor lingwistyki na Wydziale Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie.

W swoich rozprawach Profesor  Zoltán Kövecses podejmuje zagadnienia związane ze specyfiką naszego myślenia o świecie, z metaforą, konceptualizacją emocji, idiomatycznością, slangiem amerykańskim i amerykańską odmianą języka angielskiego. Zainteresowania naukowe Zoltána Kövecsesa koncentrują się przede wszystkim na językoznawczej koncepcji metafory oraz na relacjach między językiem, umysłem  i kulturą.

Prace Profesora Zoltána Kövecsesa inspirują współczesną myśl językoznawczą na świecie, są publikowane w języku angielskim w prestiżowych wydawnictwach. Warto tu wymienić najbardziej znane rozprawy: Language, Mind, and Culture. A Practical Introduction, 2006, Oxford University Press (wydane w Polsce: Język, umysł, kultura. Praktyczne wprowadzenie, 2011, Universitas); Metaphor in Culture. Universality and Variation, 2005/2012, Cambridge University Press; Metaphor. A Practical Introduction, 2002/2010, Oxford University Press; Metaphor and Emotion, 2000, Cambridge University Press; Emotion Concepts, 1990, New York and Berlin: Springer-Verlag; The Language of Love, 1988, Lewisburg, PA: Bucknell University Press.

Zoltán Kövecses jest także autorem słowników (węgiersko-angielskich, angielsko-węgierskich i innych), za które otrzymał  Quality Award w roku 2000 oraz Nagrodę Profesora László Országha w 2004 roku.

Uniwersalny dorobek Profesora Zoltána Kövecsesa cieszy się ogromnym uznaniem na świecie. Uczony uczestniczy również w życiu naukowym polskich środowisk kognitywistycznych, współpracując z językoznawcami z renomowanych ośrodków akademickich.

Zapraszamy na dwa wykłady, które Prof. Zoltán Kövecses wygłosi na Wydziale Humanistycznym 23 marca o godz. 16.00 i 17.30.