Okładka książki

Antiphonarium Kielcense. Antyfonarz kolegiaty kieleckiej (ok. 1372 r.)

KrzyszOkładka książkitof Bracha (red.), Antiphonarium Kielcense. Antyfonarz kolegiaty kieleckiej (ok. 1372 r.). Wydanie fototypiczne z komentarzem, 2020, 732 s., format 34,0×23,5 cm, ISBN 978-83-7133-780-2, 978-83-8144-387-6, cena 300,00 zł

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Wydawnictwa „Jedność” ukazała się wyjątkowa publikacja – fototypiczna edycja rękopisu Antyfonarza kieleckiego z ok. 1372 r., bezcennej księgi liturgicznej przechowywanej w skarbcu Bazyliki Katedralnej w Kielcach pw. Wniebowzięcia NMP, w wyjątkowej, przepięknie zdobionej szacie edytorskiej.

Antyfonarz kielecki jest jednym z najstarszych i najcenniejszych polskich rękopisów liturgicznych, zawierającym tekst Oficjum o Świętym Stanisławie autorstwa Wincentego z Kielc wraz z hymnem Gaude Mater Polonia. Został przepisany ok. 1372 r. (być może krótko przed tą datą?) na zlecenie i z fundacji kanonika kieleckiego i kustosza krakowskiego Mikołaja syna Goworka (Goworkowica).

Antyfonarz utożsamiany jest przede wszystkim z prymarnym przekazem rękopiśmiennym Oficjum o św. Stanisławie, do którego należy słynny hymn Gaude Mater Polonia.

Hymn Gaude Mater Polonia do czasów bitwy pod Grunwaldem i popularyzacji Bogurodzicy spełniał funkcję pieśni ojczyźnianej (carmen patrium). Śpiewamy go do dziś podczas inauguracji roku akademickiego we wszystkich polskich uczelniach.

Inicjatorem projektu wydania Antyfonarza kieleckiego był profesor Krzysztof Bracha, badacz średniowiecza. Antyfonarz jest pięknym darem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego dla mieszkańców regionu i środowiska naukowego w roku jubileuszowym obchodów 50-lecia powołania do życia kieleckiej uczelni. Młoda uczelnia oddaje tym samym szacunek starej historii, która stała się także cząstką dziejów lokalnych, przeszłości godnej pamięci. Warto dodać, że jubileusz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zbiega się w czasie z rocznicą 850-lecia powstania kolegiaty kieleckiej.

Skip to content