Związki frazeologiczne i skrzydlate słowa powstałe pod wpływem języka polityki oraz ich modyfikacje
14 stycznia 2021Dorota Połowniak-Wawrzonek, Związki frazeologiczne i skrzydlate słowa powstałe pod wpływem języka polityki oraz ich modyfikacje, 2020, 276 s., format A5, ISBN 978-83-7133-827-4, cena 42,00 zł
Tematyką publikacji są stałe związki frazeologiczne i skrzydlate słowa pochodzące z języka polityki oraz modyfikacje tych połączeń we współczesnej polszczyźnie. W monografii przedstawiono utrwalone połączenia słowne, które pojawiły się w różnych komunikatach współczesnej polszczyzny ze szczególnym uwzględnieniem okresu 1989-2018.
We współczesnej polszczyźnie występuje wiele frazeologizmów, skrzydlatych słów powstałych wskutek oddziaływania języka polityki. Podlegają one różnym procesom modyfikacyjnym.
Publikacja składa się z sześciu rozdziałów. W rozdziale I omówiono, po stronie którego stanowiska badawczego we frazeologii opowiedziano się w książce; zdefiniowano także pojęcia: frazeologizm i skrzydlate słowa (rozróżniono te dwa typy jednostek) i wskazano na przyjmowaną w pracy klasyfikację związków frazeologicznych. W rozdziale II zamieszczono charakterystykę efemeryd pojawiających się w polszczyźnie w pewnym momencie, związanych z faktami ważnymi dla historii Polski, Europy czy świata i odnoszonych do jednego historycznego denotatu. W kolejnym rozdziale przedstawiono wywodzące się z okresu PRL-u utrwalone połączenia słowne, przez użytkowników kojarzone z komunistyczną nowomową, w późniejszych tekstach realizowane w postaci kanonicznej lub ulegające modyfikacjom. W rozdziale IV omówiono określające pewne fakty, zjawiska, osoby związki wyrazowe, które w wyniku derywacji metaforycznej uzyskują nowe znaczenia i nazywają inne fakty, zjawiska, osoby o podobnych cechach czy wyróżnikach. W rozdziale V przedstawiono połączenia wyrazowe spopularyzowane i utrwalone na gruncie polskim dzięki wypowiedziom konkretnych osób zaistniałych w polskiej przestrzeni publicznej. W ostatnim rozdziale omówiono utrwalone połączenia słowne dotyczące działań rządu i ugrupowań politycznych oraz działań, zachowań i stanów osób związanych z polityką. Rozprawę dopełnia wstęp, zakończenie, bibliografia, wykaz skrótów, summary oraz indeks analizowanych frazeologizmów i skrzydlatych słów.
Publikacja adresowana jest do językoznawców, badaczy mediów, współczesnej kultury, dziennikarzy i do wszystkich zainteresowanych omawianą problematyką.