Stara ścieżka
(wszczęcie do 30.04.2019 r.)

ZŁOŻENIE ROZPRAWY DOKTORSKIEJ

  1. Kandydat przedstawia promotorowi rozprawę doktorską wraz ze streszczeniem w języku polskim i angielskim. Promotor lub promotor i promotor pomocniczy przygotowuje pisemną opinię i przedstawia ją Dyrektorowi Instytutu, umożliwiając tym samym Doktorantowi/Kandydatowi złożenie wymaganych egzemplarzy w Sekcji Nauki Wydziału Humanistycznego.
  2. Doktorant zobowiązany jest złożyć:
    • 5 egzemplarzy rozprawy doktorskiej (w tym jeden drukowany dwustronniew oprawie miękkiej),
    • rozprawa doktorska w formie elektronicznej zapisana na płycie CV/DVD (płytę należy opisać: imię i nazwisko autora rozprawy, imię i nazwisko promotora rozprawy, temat rozprawy doktorskiej),
    • oświadczenie załącznik nr 1,
    • oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych załącznik nr 2,
    • raport z Jednolitego Systemu Antyplagiatowego,
  3. Uniwersytet nie później niż 30 dni przed wyznaczonym terminem obrony rozprawy doktorskiej udostępnia w BIP-ie na swojej stronie podmiotowej rozprawę doktorską – jej wersję elektroniczną wraz ze streszczeniami oraz recenzje. W przypadku rozprawy doktorskiej, której przedmiot jest objęty tajemnicą prawnie chronioną, udostępnia się tylko recenzje z wyłączeniem treści objętych tajemnicą.

WYZNACZENIE RECENZENTÓW I POWOŁANIE KOMISJI DOKTORSKIEJ

  1. Recenzentów w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora wyznacza w tajnym głosowaniu Rada Naukowa dyscypliny wybranej przez doktoranta.
  2. Rada Naukowa powołuje Komisję do przeprowadzenia egzaminów z języka obcego, nowożytnego oraz wybranego przedmiotu (filozofia lub ekonomia). Doktorant, który przedłożył certyfikat, o którym mowa w Rozporządzeniu MNiSw z dnia 19.01.2018 r., (załącznik nr 1) jest zwolniony z egzaminu w zakresie języka obcego.
    Dyrektor Instytutu danej dyscypliny ustala terminy egzaminów doktorskich w porozumieniu z odpowiednimi komisjami egzaminacyjnymi. Egzaminy doktorskie odbywają się po złożeniu rozprawy doktorskiej i przed dopuszczeniem do publicznej obrony.
  3. Po otrzymaniu recenzji rozprawy doktorskiej Doktorant jest zobowiązany do zdania egzaminu z dyscypliny podstawowej przed Komisją powołaną przez Radę Naukową. W skład Komisji wchodzą członkowie posiadający tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego, posiadający dorobek naukowy w dyscyplinie w której została przygotowana rozprawa doktorska.

OBRONA I NADANIE STOPNIA DOKTORA

  1. Rada Naukowa po otrzymaniu recenzji rozprawy doktorskiej i zapoznaniu się z nimi w tajnym głosowaniu decyduje o przyjęciu rozprawy doktorskiej oraz dopuszczeniu jej do publicznej obrony. Przewodniczący Rady wnioskuje o powołanie Komisji Doktorskiej do przeprowadzenia obrony.
  2. Przewodniczący Rady Naukowej zawiadamia, na co najmniej 10 dni przed terminem obrony o terminie i miejscu jej przeprowadzenia inne jednostki organizacyjne uprawnione do nadawania stopnia doktora w danej dyscyplinie naukowej.
  3. Ramowy przebieg obrony rozprawy doktorskiej obejmuje następujące etapy:
    1. część jawna:
      1. stwierdzenie kworum,
      2. przedstawienie sylwetki naukowej Doktoranta przez promotora,
      3. przedstawienie głównych założeń rozprawy doktorskiej przez Doktoranta,
      4. przedstawienie opinii recenzentów,
      5. otwarcie dyskusji z możliwością zadawania pytań przez uczestników obrony,
      6. udzielenie odpowiedzi przez Doktoranta,
      7. zamknięcie dyskusji i części jawnej przez przewodniczącego.
    2. część niejawna:
      1. dyskusja nad obroną i przeprowadzenie głosowania w sprawie przyjęcia obrony,
      2. przeliczenie głosów przez sekretarza i przekazanie przewodniczącemu informacji o wyniku głosowania,
      3. podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia obrony rozprawy doktorskiej,
      4. poddanie pod głosowanie wniosku o wyróżnienie rozprawy doktorskiej, w przypadku zgłoszenia go przez co najmniej dwóch recenzentów.
    3. Przewodniczący ogłasza wyniki głosowania.
  4. Obrona może być przeprowadzona w formie zdalnej, na podstawie odrębnych przepisów.
  5. Na podstawie uchwały Komisji Doktorskiej w sprawie przyjęcia obrony rozprawy doktorskiej Rada Naukowa wydaje uchwałę w przedmiocie nadania stopnia doktora.
Skip to content