Współczesny dyskurs rosyjski
8 grudnia 2020Martyna Król-Kumor, Irina Rolak red., Współczesny dyskurs rosyjski, 2019, 212 s., format B5, ISBN 978-83-7133-837-3, cena 31,50 zł
Niniejsza publikacja stanowi zbiór rozważań dotyczących współczesnego dyskursu rosyjskojęzycznego. Przyjęta w opracowaniu definicja terminu dyskurs oraz typologia zjawiska stanowią ogniwo, łączące poszczególne jej części.
Dyskurs rozumiany jest przez autorów jako wariant działalności językowej określony przez czynniki funkcjonalno-pragmatyczne. Tak pojmowany dyskurs posiada wszystkie ogólne cechy charakterystyczne dla działalności językowej (langage) – opiera się na systemie językowym (langue) realizowanym w mowie (parole), jednak ze względu na określony wybór i specyficzny sposób wykorzystania środków językowych oraz modeli produkcji mowy w konkretnych wypowiedziach odróżnia się od wszelkich innych wariantów (egzemplifikacji/uosobień) działalności lingwosemiotycznej. Typologia, zgodnie z którą przygotowano rozdziały opracowania, oparta jest na kryterium pragmatycznym: cel działalności której towarzyszy dyskurs, determinuje jego rodzaj – dyskurs społeczno-etyczny, profesjonalno-ekonomiczny, naukowy, filozoficzny, estetyczny/artystyczny i dyskurs potoczny. Wyodrębnione w ten sposób rodzaje dyskursów są na tyle uniwersalne, że mogą być określane mianem makrodyskursów. W książce zastosowano wszystkie współczesne makrodyskursy rosyjskie z wyjątkiem potocznego, który nie znalazł się w polu badawczym autorów poszczególnych rozdziałów.
Monografia adresowana jest do językoznawców, doktorantów studiów językoznawczych oraz studentów filologii rosyjskiej i lingwistyki stosowanej.
Publikacja napisana została w języku rosyjskim i polskim.