Nowy profesor belwederski na Wydziale Humanistycznym

Z przyjemnością przekazujemy informację, że na Wydziale Humanistycznym mamy nowego profesora belwederskiego!

Pani Profesor Lidia Michalska – Bracha związana jest z naszą Uczelnią od 1990 roku. Członkini Komisji Historii Kobiet Komitetu Nauk Historycznych PAN, Polskiego Towarzystwa Historiograficznego oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego. W latach 2003-2009 była prezesem kieleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. W 2004 roku otrzymała Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka za monografię pt. Powstanie styczniowe w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego w okresie zaborów. Stypendystka Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu im. dr Marii Zdziarskiej-Zaleskiej (2009 r.). W latach 2012-2019 prodziekan ds. naukowych na Wydziale Humanistycznym UJK w Kielcach oraz członek Senatu UJK i przewodnicząca Senackiej Komisji Wydawnictwa, Biblioteki i Archiwum w kadencji 2016-2020. Członkini Rady Uczelni UJK (2019-2020). W latach 2013-2022 powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na członka Rady Muzeum przy Muzeum Narodowym w Kielcach. Członkini ministerialnego Zespołu doradczego do spraw projektów zgłoszonych w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” (2018-2021). Od 2020 r. członkini kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Historycznego” (Instytut Historii PAN). Współpracowniczka Komisji Teorii i Historii Historiografii oraz Metodologii Historii przy Komitecie Nauk Historycznych PAN (2020-2023). Od 2019 roku pełni funkcję wicedyrektorki Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autorka ponad 150 publikacji naukowych, w tym prac pod redakcją i monografii autorskich. Zainteresowania badawcze: historiografia i myśl historyczna XIX-XX w.; pamięć kulturowa; powstanie styczniowe – losy uczestników – pamięć i historiografia; historia kobiet w XIX-XX w.; muzealnictwo; dzieje Galicji i historia Lwowa.

Postanowieniem z dnia 15 maja 2024 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał Jej tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia.

Pani Profesor serdecznie gratulujemy!